8 ohtu, mis varitsevad kassi kodus

8 ohtu, mis varitsevad kassi kodus

Kassid on imelised loomad, kes oma uudishimu, mängulisuse ning samas rahustava olekuga on iga kodu krooniks. Aga just meie kodune keskkond võib endas peita ohtusid, mis võivad meie nurrumootoritest lemmikutele vähem või rohkem tõsiseid tervisehädasid põhjustada. Meie loomaarst toob välja 8 kodusest keskkonnast tingitud ohtu, millele peaks kassiomanik tähelepanu pöörama: 

Niidid, lõngad, patsikummid, hambaniit jms. 

Kasside keelt katavad pisikesed ogad, mis on looma elutegevuseks olulised tööriistad. Küll aga on keelel asetsevad ogad suunatud nii, et suhu sattunud või lakutud detaile pole enam võimalik välja saada. Iga katsega seda teha, läheb võõrkeha järjest sügavamale kuni see alla neelatakse. Eriti ohtlikud on õmblusniidid, mille taha võib olla kinnitatud ka nõel. Kassil ei jää muud üle kui niidist vabanemise käigus kahjuks ka nõel alla neelata. Kaasnevate tervisemurede lahendamine võib hõlmata endas ka kirurgilist sekkumist. Samuti tuleks ettevaatlik olla patsikummide, hambatikkude, hambaniidi, lõnga ja mänguasjade pisidetailide suhtes. 

Juhtmed 

Kassid kompavad ja uudistavad keskkonda kasutades ka suud ja hambaid. Selle käigus närivad nad ka ebasobivaid esemeid. Närimine on loomulik tegevus kui see ei ole tingitud tervisemurest. Näiteks igeme- ning hambahaigused, valu. Samuti võib kass närida asju igavusest, obsessiiv-kompulsiivsest häire tõttu või juhul kui loom on emast liiga vara võõrutatud. Küll aga võib ohtlikuks muutuda juhtmete närimine. Sel juhul loom võib voolu all oleva juhtme närimisel saada tõsiseid kudede kahjustusi või ka eluohtliku elektrilöögi. Juhtmeid näriva kassi ohutuse tagamiseks tuleks juhtmed kassile ligipääsmatuks teha (juhtmete kaitsehülsid). Samuti võib muuta nende närimine ebameeldivaks (kahepoolne teip, tugev foolium, spetsiaalne kibesprei juhtmete töötlemiseks). 

Aknad ja kõrgused 

Kassid on tasakaalumeistrid, kuid vaatamata nende peensusteni väljaarenenud närvisüsteemile, võib siiski juhtuda õnnetusi. Seda on tähelepanelikul kassiomanikul võimalik vältida. Ettevaatlik tuleb olla tuulutuskaldega akende avamisel. Kassid tunnevad huvi õues toimuva vastu ning võivad üritada tuulutusasendis akna kaudu õue pääseda. See võib aga lõppeda raskete vigastuste ja ka halvimal juhul looma surmaga. Põgenemiskatse tulemusena vajub kass aknakiilu vahele ning võib abitus seisundis tekitada vigastusi nii seljaajule kui ka siseorganitele. Uskumus, et kass kukub alati käppadele, ei pea paika, sest vahel võib balanseerimisoskus alt vedada ning kukkumine võib kaasa tuua erinevaid traumasid. Sellistel juhtudel on soovitatav siiski lasta loomaarstil loom üle vaadata, et välistada varjatud vigastusi (suulaelõhe jms.). Akendele peaksid olema paigaldatud tuulutuspiirded, võrgud või mõned muud nutikad lahendused. Need meetmed takistavad uudishimulikul loomal sattumast eluohtlikusse olukorda. Samuti saab spetsiaalsete võrkudega katta ka rõdu, mis võimaldab kassil nautida värsket õhku ohutus keskkonnas. 

Seadmed, ahjud/kaminad. 

Kasside armastavad pugeda ja peituda, enamasti uudishimust. Vahel selleks, et lihtsalt leida vaikne koht, kus segamatult 16-tunnist kassiund nautida. Pesumasinad ning kuivatid on osade kasside vaieldamatud lemmikud, kuid ka ahjud ja kaminad. Kahjuks tuleb iga aasta siiski ette õnnetusi, kus kass on ennast enne tule süütamist ahju peitnud. Ning tema pääsemine tule ja vingusurmast on vaid õnne, kiire reageeringu ning arstiabi küsimus. Seega enne seadmete käivitamist, ahju või kamina tule süütamist veenduge, et Teie lemmik oleks ohutus kauguses. 

Ebasobivad toiduained. 

Kassid kasutavad toidu valimisel kõige rohkem oma kõrgelt väljaarenenud lõhnataju. Kassidele mittemõeldud toidud (inimtoit), milles on enamasti lõhna-ja maitseaineid, ei sobi kassi menüüsse ning tuleks hoida loomale kättesaamatus kohas. Või, maksapasteet, vorst ja juust jms. mis on jäetud järelvalveta, võib kassile küll lõhna poolest ahvatlev tunduda. Aga oma koostiselt ning eriti lisatud maitseainete tõttu, võib loomale nii seedehäireid kui ka organpuudulikkust põhjustada. Enamus kasse on laktoositalumatud. Kuigi kassile piim maitseb, siis võib selle tarbimine lõppeda kõhulahtisuse, iivelduse, gaasivalude ning ärritunud soole sündroomiga. Endiselt on parim ja ohutum lahendus puhas värske vesi ning soovi korral saab ka konservi veega lahjendades tõsta kassi vedelikutarbimist. Kindlasti tuleb vältida ksülitooli sisaldavaid tooteid. 

Ravimid

Nii inimtarbeks kui ka loomadele endale mõeldud ravimid võivad põhjustada tõsiseid tervisehädasid. Siinkohal tuleb jälle mängu kasside uudishimu ning filigraanselt väljaarenenud lõhnataju. Nii mõnedki veterinaarravimid on manustamise hõlbustamiseks maitsestatud ning lõhnastatud näiteks maksamaitseliste komponentidega ning meelitavad looma ravimit tarbima. Kassile või mõnele teisele pere lemmikule mõeldud ravimite söömine ning selle tarbimine ettenähtust suuremas koguses võib põhjustada ägedaid seedehäireid, neuroloogilisi sümptomeid või organpuudulikkust. Seega hoidke kõik ravimid alati suletud kapis või sahtlis ehk kassile kättesaamatus kohas! 

Taimed 

Tingituna kasside närimisevajadusest, on üheks ahvatluseks neile nii toataimed kui lõikelilled. Osad taimed on kassidele äärmiselt mürgised ning neid taimi kassiga samas majapidamises kasvatada on ohtlik. Vähem ning rohkem ohtlike taimede hulka kuluvad näiteks liilia, asalea, luuderohi, filopdendronid ning ka populaane jõulutäht. Mürgistuse sümptomid on taimeti erinevad. Tihti võib esineda uimasust, iiveldust ja oksendamist, tasakaaluhäireid, kõhulahtisust, hingamishäireid, ville suuõõnes ning tõsisematel juhtudel ka organpuudulikkust (liiliad). Sellisel juhul tuleb kiiremas korras pöörduda loomaarsti vastuvõtule. 

Kemikaalid ja pestitsiidid 

Koduses majapidamises ning aias kasutatavad kemikaalid võivad sissesöömisel, -hingamisel põhjustada seedekulgla, närvisüsteemi ja hingamishäireid. Samuti võib mürgistusseisund ning padjandi ja suuõõne vigastusi tekkida kassil, kes on jalutanud läbi kemikaali ning seejärel oma käpad puhtaks lakkunud. Näriliste ning teiste parasiitide tõrjevahendid võivad sisaldada abiaineid, mis meelitavad ka kassi keelatud pala maitsma. Tagajärjeks võivad muuhulgas olla neuroloogilised mured ning organpuudulikkus. Kahtluse korral pöörduge viivitamatult loomaarsti vastuvõtule. Ohtlikud on lisaks kodukeemiale ning pestitsiididele ka näiteks antifriisid, väetised, lahustid jms. Ka kassi ligipääsu tualetipoti veele tuleks takistada, sest tihti wc potis kasutatavad desinfitseerivad ning lõhnastatud kemikaalid on sisse juues ohtlikud. Hoidke ohtlikud ained suletud kapis, pindade töötlemisel eraldage kass ohu möödumiseni ruumist. Mõelge pestitsiidide kasutamisel lemmikute ohutusele või lemmikusõbralikele alternatiividele probleemiga tegelemisel. 

Kokkuvõtteks tuleb kassile ohutu kodukeskkonna loomisel lähtuda sellest, et Teil on majapidamises uudishimulik laps, kes avastab kogu ümbritsevat ja on leidlik igal sammul. Omaniku võimuses on vaid ennetada võimalikke ohuolukordi. Aga uskuge, vahel suudavad kassid meid oma leidlikkusega siiski üllatada. 

loomaarst

Александр Дедюля (Loomaarst, loomakliinik kassidele Cat Clinic)

Kadri Puusepp (Tartu väikeloomakliiniku juhataja https://www.tartuloomakliinik.ee/)